HETAN MUSIIKKIPÄIVÄT 5.-12.4.2020

Heahtá Musihkkabeaivvit ◊ Musikdagarna i Hetta ◊ Hetta Music Festival

Ohjelmakalenteri

Hetan Musiikkipäivät 5.-12.4.2020
Alustava ohjelma

5.4. Palmusunnuntai
Klo 15 Konsertti, Enontekiön kirkko
Soile Isokoski ja Outi Nissi, piano

Hindemith: Das Marienleben, osia
Wagner: Wesendonck-Lieder
Kilpinen: Tunturilauluja

6.4. Maanantai
Klo 18 Virsilauluilta, Enontekiön kirkko

7.4. Tiistai
Klo 18 Nieguid duovdagat / Imaginary Landscapes, Hetan koulukeskuksen liikuntahalli

Ánnámáret:
Anna Näkkäläjärvi-Länsman, joiku
Ilkka Heinonen, jouhikko, Turkka Inkilä, äänitekniikka; Marja Viitahuhta, visuals

8.4. Keskiviikko
klo 18 Lauluja rakkaudesta ja ilman -kahvikonsertti, Tunturi-Lapin Luontokeskus
Hanna-Maaria

9.4. Kiirastorstai
Klo 20.30 Konsertti, Enontekiön kirkko
Lapin Kamariorkesteri
Joht. John Storgårds, solisti Alice Sara Ott, piano

Sallinen: Kamarimusiikki no 1
Saint-Saens: Pianokonsertto no 2 g-molli

Beethoven: Sinfonia no 5 c-molli

10.4. Pitkäperjantai
Klo 17 Alustus ja keskustelu Rauhan hinta I, Hetan koulukeskus, auditorio
Avaus: Tapio Tuomela, taiteellinen johtaja
Aleksi Rikkinen ja Emil Sillanpää, audiovisuaalinen raportti Enontekiön Sturmbock-linnoituksen kartoitustutkimuksista kesinä 2018 ja 2019

Klo 20 Konsertti, Enontekiön kirkko
Lapin Kamariorkesterin Korundi-jousikvartetti, Heli Haapala, huilu, Amelia Coleman, oboe, Pekka Niskanen, klarinetti, Jussi Särkkä, fagotti, Ilkka Puputti, käyrätorvi

J.S. Bach: Kunst der Fuge, Contrapunctus 1
J.S. Bach: Huilusonaatti e-molli: Andante
J.S. Bach: Kunst der Fuge, Contrapunctus 4
J.S. Bach: Kunst der Fuge, osa 7 (Per augmentationem et diminutionem)
Sunleif Rasmussen: Andalag 3 klarinetille ja käyrätorvelle
J.S. Bach: Kunst der Fuge, Contrapunctus 11
Lotta Wennäkoski: Taukojumppa soolosellosarjasta Vyyhti
J.S. Bach: Kunst der Fuge, Canon alla duodecima in contrapunto alla quinta
Charles Ives: The Unanswered Question
Henry Purcell: Chaconne g-molli
Lotta Wennäkoski: Aleatorinen olo soolosellosarjasta Vyyhti

 

11.4. Lauantai
Klo 13 Musiikkihetki, Pyhäkeron kämppä

Matias Niemelä, joiku
Reetta Kumpulainen, laulu ja harmonikka

klo 16 Vanhainkotikonsertti
Vanhainkoti Luppokoti

Heli Haapala, huilu, ja Anna Laakso, piano

Klo 16 Konsertti, Juhls Silvergallery, Kautokeino, Norja
(klo 17 Suomen aikaa)

Lapin Kamariorkesterin jousitrio, Jussi Särkkä, fagotti, Pekka Niskanen, klarinetti

Eugène Bozza: Contrastes 3 klarinetille ja fagotille, osat 1,2,3,4,5,7
B. H. Crusell: Klarinettikvartetto no 3 D-duuri

– – – –

Ludwig van Beethoven: Jousitrio no 5 c-molli
Francis Poulenc: Sonaatti klarinetille ja fagotille


Klo 18.00 Luentotilaisuus Rauhan hinta II, Hetan koulukeskus
Avaus: Helena Ranta, Jugoslavian hajoamissotien sotarikostribunaaliin osallistunut oikeuslääkäri
Oula Seitsonen, arkeologi (näkökulma: väitöskirja Digging Hitler’s Arctic War 2018)

Klo 21, Konsertti, Enontekiön kirkko
Lapin Kamariorkesterin Korundi-jousikvartetti, Amelia Coleman, oboe, Pekka Niskanen, klarinetti, Ilkka Puputti, käyrätorvi, Jussi Särkkä, fagotti, Anna Laakso, piano

Henri Dutilleux: Sarabande et Cortège fagotille ja pianolle
W.A. Mozart: Oboekvartetto
Cecilia Damström: Via Crucis
Francis Poulenc: Sekstetto

 

12.4. Pääsiäissunnuntai
Klo 18 Konsertti, Enontekiön kirkko
Lapin Kamariorkesterin jousikvartetti ja Pekka Niskanen, klarinetti, Anna Laakso, piano

Johannes Brahms: Klarinettikvintetto
Robert Schumann: Pianokvartetto

Ohjelma täydentyy, muutokset mahdollisia.

%d bloggaajaa tykkää tästä: